Jak dodać formularz kontaktowy na stronę Wordpress?

jak dodać formularz kontaktowy na stronę wordpress

Strony firmowe oraz sklepy internetowe obowiązkowo powinny udostępniać dane kontaktowe takie jak adres siedziby, numer telefonu i adres e-mail w łatwo dostępnym miejscu. Kontakt z obecnymi oraz potencjalnymi klientami to podstawa podstaw, jeżeli chcemy, aby umieszczenie naszej oferty w sieci przyniosło oczekiwany skutek. Poza tym, brak danych teleadresowych firmy wzbudza podejrzenia co do uczciwości lub wręcz autentyczności konkretnej działalności.

Oprócz maila i telefonu, warto umieścić na stronie również formularz kontaktowy, który zdecydowanie ułatwia wysłanie zapytania – korzystanie z niego przyspiesza proces wysyłania wiadomości i minimalizuje wysiłek użytkownika. Jeżeli Twoja strona została oparta o CMS WordPress – umieszczenie formularza będzie bardzo prostym zabiegiem. Strony WordPress posiadają bowiem dostęp do dużej bazy wtyczek, które umożliwiają szybkie wdrożenie dodatkowych funkcjonalności. Najbardziej popularną darmową wtyczką do tworzenia formularzy kontaktowych jest Contact Form 7.

Contact Form 7 – krok po kroku

Po instalacji Contact Form 7 z repozytorium wtyczek i jej aktywacji, na pasku narzędzi w kokpicie pojawi się nowe pole – Formularze. Wewnątrz znajdziemy przykładowy formularz do wykorzystania lub też możemy utworzyć całkowicie nowy. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś kontaktu z HTML, pierwsza opcja będzie lepszym rozwiązaniem. Mając do dyspozycji gotowy przykład, łatwiej będzie Ci się odnaleźć w funkcjach rozszerzenia.

Podstawowa konfiguracja wtyczki wymaga podania adresu e-mail, na który mają przychodzić wiadomości z formularza kontaktowego:

Contact Form 7 e-mail

W zakładce “Formularz” znajdziesz wspomniany już wcześniej przykład, który możesz modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami. W ustawieniach początkowych formularza kontaktowego znajdziesz tak podstawowe pola jak: imię i nazwisko, adres e-mail, temat i treść wiadomości oraz przycisk “Wyślij”. Oprócz tego, możesz skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji takich jak możliwość dodania pliku, pola wyboru czy quiz.

przykładowy formularz Contact Form 7

Aby gotowy formularz kontaktowy Contact Form 7 mógł pojawić się na stronie, należy skopiować podany na liście formularzy shortcode i wkleić go w pożądane miejsce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten sam formularz pojawiał się w różnych miejscach strony np. na każdej podstronie z ofertą. Możliwość szybkiego wysłania wiadomości bez konieczności przechodzenia do zakładki Kontakt ma szansę zwiększyć ilość przesłanych zapytań ofertowych.

Contact Form 7

Zabezpieczenie formularza przed spamem

Jedną z wad posiadania formularza kontaktowego na stronie może być duża ilość spamu generowanego przez boty i trafiającego do naszej skrzynki pocztowej. Wśród dziesiątek wiadomości z reklamami stron dla dorosłych czy też cudownych leków możemy przeoczyć wartościowe maile od potencjalnych klientów. Porządek w skrzynce pomoże nam zapewnić rozwiązanie zwane reCAPTCHA. Aby dodać reCAPTCHA do naszego formularza trzeba zainstalować wtyczkę Contact Form 7 Captcha. Następnie należy wejść na stronę www.google.com/recaptcha/admin, zarejestrować tam naszą domenę i pobrać klucze, które wykorzystamy do uzupełniania pól we wtyczce. Podobnie jak inne elementy reCAPTCHA dodawana jest za pomocą shortcode. Pole “Nie jestem robotem” najlepiej dodać bezpośrednio przed przyciskiem “Wyślij”.

Contact Form 7 - recaptcha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *